Bóg szuka ludzi, którzy są gotowi
Pasję i powołanie daje Bóg!
TeoCollege to połączenie trzech niezwykle ważnych aspektów przygotowania do pracy i służby w Kościele:
- Integracja i formacja, czyli jak najwięcej czasu chcemy spędzić razem. Mimo, że zaplanowane zajęcia dałoby się zrealizować w półtora dnia, to nasze zjazdy trwają od czwartku do niedzieli. Chcemy mieć czas na wspólne spotkania z wykładowcami, rozmowy z pastorami, modlitwy, dzielenie serca, marzeń i rozpalanie pasji. W przygotowaniu do służby najważniejsze rzeczy „chwyta się, a nie uczy” (jak w angielskiej maksymie values are caught not taught). Ten z pozoru nieformalny czas rozmów w przyszłości może okazać się najcenniejszym zasobem, a zbudowane relacje najtrwalszym kapitałem.
- Praktyka i doświadczenie, czyli chcemy zobaczyć i nauczyć się jak najwięcej. W obszarze tzw. „teologii praktycznej” nie będziemy czytać poradników, ale odwiedzimy zdrowe i rozwijające się Kościoły. Zjazdy odbywają się w różnych miastach, dzięki czemu poznamy z bliska co najmniej siedem wspólnot, zobaczymy kulisy przygotowań, a ich pastorzy poprowadzą dla nas sesje „Kościół w praktyce”. Doświadczeni mówcy zrealizują z nami półroczny program warsztatowy „Teaching and Preaching”.
- Kształcenie akademickie, czyli swoją pasję i powołanie chcemy oprzeć na solidnej wiedzy biblijnej i teologicznej. Prędzej czy później proste, intuicyjne odpowiedzi mogą okazać się niewystarczające. I, co prawda, jeśli dzięki pasji idziemy naprzód, to dzięki edukacji możemy w tej podróży czuć się bezpiecznie. O wykłady poprosiliśmy najlepszych nauczycieli akademickich, ponieważ wierzymy, że w konfrontacji z wyzwaniami współczesności, solidna wiedza i znajomość teologii pozwalają na sformułowanie naprawdę odważnych i radykalnych odpowiedzi.
5 spotkań wyjazdowych (w roku 2021/2022 były to: Kraków, Bydgoszcz, Wrocław, Poznań, Gdańsk) oraz 4 zjazdy w WSTS w Warszawie.
Wizyty studyjne i wykłady pastorów z (rok 2021/2022): KDM Kraków / SCh Północ / ICF Bydgoszcz / Kościół Dom w Warszawie / Echo Gdańsk / K5N Poznań / WDJ Wrocław / CCZ Łódź
Na rok 2022/2023 informację o odwiedzanych Kościołach podamy w najbliższym czasie.
TEO College to program realizowany w Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej w Warszawie. Wszyscy uczestnicy otrzymują dyplom ukończenia TEO College (z afiliacją WSTS), a udział w programie otwiera przed absolwentami możliwości dalszego kształcenia.
TEO College – jako pierwszy rok studiów w WSTS
Absolwenci TEO College, którzy posiadają świadectwo maturalne, mogą kontynuować naukę na drugim roku studiów licencjackich realizowanych w Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej (pełna oferta:studia.wsts.edu.pl/licencjackie). W zależności od wybranej specjalności, wymagane jest uzupełnienie różnic programowych (szczegółowych informacji udziela Dziekanat Uczelni).
TEO College – jako studia podyplomowe
Uczestnicy projektu TEO College, którzy ukończyli studia wyższe, otrzymują dyplom ukończenia studiów podyplomowych z Teologii dogmatycznej i pastoralnej.
„Podczas swoich studiów poznałem wyjątkowe osoby – spotkałem wykładowców, którzy pokazali mi piękno oraz wyjątkowość chrześcijańskiej duchowości i teologii. Nauczyli mnie naukowych metod egzegezy, i jednocześnie „czytania Pisma Świętego z modlitwą”. Pokazali bogactwo, piękno i różnorodność teologicznego dziedzictwa na przestrzeni wieków, otworzyli świat śmiałych poszukiwań i odważnych deklaracji. Pomogli dostrzec, że siła, której nie da się zatrzymać, jest złożona w radykalizmie i prostocie Ewangelii.
Od jakiegoś czasu marzyłem, aby młodym osobom pomóc wyruszyć w podobną podróż. Tak powstał pomysł na program, do realizacji którego zaprosiłem moich przyjaciół i nauczycieli – wyjątkowe osoby, które potrafią połączyć w jedną całość dojrzałą duchową formację, praktyczną mądrość i doświadczenie, oraz kawał dobrej, akademickiej teologii. TEO College to roczna przygoda dla tych, którzy serio traktują swoje powołanie.”
Michał Włodarczyk, pastor ICF Bydgoszcz
- Wstęp do teologii protestanckiej – 4g (dr Andrzej Migda)
- Duchowość pentekostalna – 4g (dr Andrzej Migda)
- Introdukcja do Nowego Testamentu – 4g (dr hab. Kalina Wojciechowska, prof. ChAT)
- Introdukcja do Starego Testamentu – 4g (dr hab. Andrzej Kluczyński, prof. ChaT)
- Teologia biblijna Nowego Testamentu – 8g (dr hab. Kalina Wojciechowska, prof. ChAT)
- Teologia biblijna Starego Testamentu – 8g (dr hab. Andrzej Kluczyński, prof. ChAT)
- Historia Kościoła – 8g (dr hab. Wojciech Gajewski, prof. UG)
- Teologia dogmatyczna – 8g (dr Tomasz Józefowicz)
- Etyka teologiczna – 8g (dr Tomasz Józefowicz)
- Zarządzanie i administracja kościelnych jednostek organizacyjnych – 4g (dr Piotr Nowak)
- Teologia ekumeniczna – 4g (dr Michał Włodarczyk)
- Wyzwania duszpasterskie XXI w. – 8g (lek. med. Grzegorz Baczewski)
- Współczesne nurty teologiczne – 4g (mgr Jonasz Oświeciński)
- Teaching & Preaching (warsztaty) – 16g (mgr Marek Stączek / dr Michał Włodarczyk)
- Kościół w praktyce – 36g (prowadzą pastorzy Kościołów, które odwiedzamy w trakcie zjazdów)
Do prowadzenia warsztatów „Kościół w praktyce” zaprosiliśmy pastorów: Krzysztof Zaręba, Daniel Różański, Zbigniew Marzec, Adam Piątkowski, Karol Michalak, Przemysław Siwek, Szymon Kruba.
Tematy warsztatów:
- przywództwo
- finanse Kościoła
- budowanie zespołów
- uwielbienie
- Kościół dziecięcy
- Kościół w mediach
- współpraca z samorządem i działalność społeczna
- motywowanie wolontariuszy
Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna w Warszawie
ul. Wyborna 10, 03-681 Warszawa
tel. 579 832 406 (od pon do pt, w godz. 9.00-18.00)
mail: rekrutacja@wsts.edu.pl
www.studia.wsts.edu.pl
OPŁATY
Obsługę księgowo-administracyjną TEOCollege prowadzi Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna w Warszawie. Czesne za cały roku programu (9 zjazdów) wynosi 2340 zł (płatne na konto Uczelni).
KONTAKT Z OPIEKUNEM PROGRAMU
dr Michał Włodarczyk, tel. 696 810 706