Skip to main content

Wierzę, że Kościół może być miejscem, w którym zaspokojone są wszystkie potrzeby. Osiągnięcie tego jest trudne, jednak zarówno Biblia, jak i to, co widzę i czego doświadczam w Kościele, przekonuje mnie, że jest to możliwe. Uświadomienie sobie kilku spraw i zadbanie o ich realizację może pomóc nam być częścią wspaniałego miejsca – Kościoła, w którym każda potrzeba znajduje zaspokojenie!

Po trzecie – musimy odróżnić potrzebę od zachcianek, patologii, kaprysów czy pożądliwości.

potrzeba3Twierdzenie, że Kościół jest miejscem, w którym zaspokojona jest każda potrzeba, może być nieco niebezpieczne. Narkoman powie, że potrzebuje koksu, leń potrzebuje kogoś, kto będzie łożył na jego utrzymanie, a sadysta ofiary. Dlatego poprzez określenie „każdą potrzebę” rozumiem te potrzeby, których zaspokojenie jest w zgodzie w Bożą wolą, a to oznacza, że nigdy nie możemy być obojętni wobec samotności, choroby, głodu, cierpienia czy biedy (Ewangelia Mateusza 25,31-46).

Rozróżnienie między potrzebą a zachcianką, patologią, kaprysem czy pożądaniem nie zawsze jest łatwe.  Trudności w tej sprawie bywają przyczyną sporów i niepotrzebnych zupełnie oskarżeń o znieczulicę, faryzeizm, brak empatii czy obojętność. Na wyłącznie własny użytek nowotestamentowe wezwanie „bądźcie trzeźwi” rozumiem także jako „nie finansuj libacji alkoholowych tylko dlatego, że ktoś poprosił cię o dorzucenie się do wina”. Nie chodzi tu o szukanie wymówek. Mądre rozróżnianie pozwala skierować ograniczone zasoby właśnie tam, gdzie są naprawdę potrzebne. Bardziej przejmują mnie zmagania samotnej matki, która codziennie stacza heroiczną walkę usiłując za minimalną płacę zapewnić jak najlepsze warunki swoim dzieciom. Niestety jej głos jest dużo cichszy, a jej potrzeby trudniejsze do zauważenia („no bo przecież sobie radzi”).

Coraz mocniej wierzę, że kościół jest miejscem, w którym każda potrzeba jest zaspokojona. Potrzeba, a nie zachcianka, kaprys czy pożądanie.
cdn…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments