Skip to main content

Do tej pory, jak ognia, unikałem wypowiadania się na tematy bezpośrednio polityczne. Z różnych przyczyn. Po prostu uważałem, że tak jest lepiej. Nie jest. 

Okłamywałem samego siebie, wierząc, że nie jest najgorzej. Że to tylko polityczny spór i cyniczna demagogia prawicowych polityków i nieroztropnych duchownych. Że chcą coś ugrać, że odwracają uwagę od rzeczywistych problemów, że to tylko słowa. 

Większość z nas tak robiła – milczeliśmy i przymykaliśmy oczy na wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego, naklejki „Gazety Polskiej”, agresję i przemoc podczas manifestacji, samobójstwa nieheteronormatywnych nastolatków. Doszliśmy do miejsca, w którym propozycja tzw. Karty Rodziny ma przyciągnąć wyborców, a poseł Żalek uważą, że rozróżnienie na ideologię i ludzi, nie dość że dobrze wyjaśnia problem, to jeszcze większości z nas takie wyjaśnienie się spodoba. 

Doszliśmy do miejsca, w którym politycy i duchowni skutecznie wmówili nam, że nasi sąsiedzi stanowią  zagrożenie, z którym państwo musi walczyć. Uwierzyliśmy w istnienie wroga. Najpierw się go przestraszyliśmy, a potem całym sercem go znienawidziliśmy. Powiedzieli nam, że jest potężniejszy, niż nam się wydawało. Że to międzynarodowe lobby, i sami nie damy rady upilnować swoich kołder i kołder naszych dzieci. Uwierzyliśmy, że wróg jest naprawdę niebezpieczny, i że do jego  zwalczenia rządzący potrzebują naszego popracia. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy zaczęliśmy nienawidzić ludzi, którzy jeszcze niedawno byli naszymi przyjaciółmi, sąsiadami, kolegami i koleżankami naszych dzieci.

To się nie zatrzymuje. Teraz mamy nauczyć się rozróżniać między ideologią a ludźmi. Bo z ideologią można rozprawić się bez skrupułów. Bo walka z ideologią pozwoli uruchomić większe pokłady agresji, przemocy i nienawiści, niż walka z ludźmi, z sąsiadami i przyjaciółmi.   

Panie Pośle Żalek, Pan mówi, że walczy z ideologią, a ja zaczynam się bać o ludzi. O konkretnych ludzi, mojego sąsiada Bartka, czy Panią Agnieszkę, którą pracuje w osiedlowym sklepie.

Rozróżnienie między ideologią a ludźmi jest kłamliwą przykrywką, pod którą próbuje się schować najbardziej obrzydliwe uprzedzenia, nienawiść i przemoc. To rozróżnienie jest niebezpieczne i podłe, a jego utrzymania nie da się obronić. Idąc tą drogą można powiedzieć, że Hitler nie walczył z ludźmi, walczył jedynie z żydowskim spiskiem. Tylko dlaczego w krematoryjnych piecach płonęli ludzie, a nie spisek. 

____

Zapraszam również:
Mój kanał na YouTube: www.youtube.com/MichalWlodarczykPastor
Facebook: www.facebook.com/MichalWlodarczykPastor
Instagram: www.instagram.com/michalwlodarczyk
Spotify: https://open.spotify.com/show/6jWVLJU…

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
4 lat temu

Dlatego w przeciwieństwie do Hitlera , ludzi należy kochać a nienawidzić ich grzech i ideologię. Biblia jasno opisuje podstawę ruchu LGBT OBLICZA UMYSŁOWEGO LEWACTWA Rzym 1:25-32: „Ponieważ zamienili Boga prawdziwego na fałszywego i oddawali cześć, i służyli stworzeniu zamiast Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen. Dlatego wydał ich Bóg na łup sromotnych namiętności; kobiety ich bowiem zamieniły przyrodzone obcowanie na obcowanie przeciwne naturze, Podobnie też mężczyźni zaniechali przyrodzonego obcowania z kobietą, zapałali jedni ku drugim żądzą, mężczyźni z mężczyznami popełniając sromotę i ponosząc na sobie samych należną za ich zboczenie karę. A ponieważ nie uważali za wskazane uznać Boga,… Czytaj więcej »

Kazimierz
4 lat temu
Reply to  WIKTOR

Jakoś od lat wam to „kochaj grzesznika miluj grzech” nie wychodzi. A a propos biblii i „umysłowego lewactwa” proponuje doczytać DO KOŃCA argument Pawła z tego listu – pierwszych kilka wersów 2 rozdziału. Obawiam sie, że potępiając innych sam Pan siebie potępia. Cóż – wieczność w ciepłym miejscu z masą nagich gejów….

Paweł
3 lat temu
Reply to  WIKTOR

Wyluzuj.Nikt ciuebie do niczego nie chce zmuszać.Nasze życia to żadna ideologia która rzekomo chce zniszczyć twoją rodzinę.Seks czy miłość dwójki ludzi to żadne zło także jak jest w wersji homo.”ludzi należy kochać a nienawidzić ich grzech i ideologię.” to jest takie kochanie przez pogardę.Najlepiej by było gdybym udawał hetero i oszukiwał jakąś kobietę.

Piotr
4 lat temu

Socjalizm też jest ideologią, też są osoby, które tą ideologię zwalczają, a z tego co wiem nikt nikogo przez to nie morduje.

Grażyna
4 lat temu
Reply to  Piotr

Socjalizm

Paweł
3 lat temu
Reply to  Piotr

Za to parę gejów trzymających się za rękę nie raz i nie dwa na ulicy napadnięto czy zwyzywano.Na marsz równosci para czubów chciała wnieść bombę własnej produkcji a marsz w Białymstoku to prawie pogrom

Paulina
4 lat temu

„To się nie zatrzymuje.” Dlatego MY, WYBORCY, musimy to zatrzymać, a przynajmniej spróbować i iść na wybory, oddać głos.
Za każdą „ideologią” stoją ludzie, to ludzie tworzą pewne dogmaty, przekonania, idee. Pod płaszczykiem „walki z ideą”, zaczyna się walka z obywatelem, człowiekiem, istotą stworzoną „na wzór i podobieństwo”. Zamiast miłości, rząd szerzy nienawiść i to ma być chrześcijaństwo? Żyjemy w Państwie, w którym napuszcza się sąsiada na sąsiada, brata na brata, siostrę na siostrę, kłamie, rzuca oszczerstwa, dokonuje przekrętów pod osłoną nocy. Tego nie uczy chrześcijaństwo. Nie godzę się z tym.